Dźwięki jak obręcze wiążą słowa i będą ich obroną, zbroją i tarczą, które oprą się czasowi i przypomną je następnym pokoleniom. Taki właśnie wymiar ma pisanie muzyki, ożywianie nieznającego barier kodu emocji i czystego piękna. W muzyce Przemysława Gintrowskiego słychać wierność słowu i słychać pokorę wobec treści.
I jak dach świątyni nie może ostać się bez kolumn podtrzymujących sklepienie, tak pieśń nie zostanie pieśnią, jeśli odejmie się jej dźwięk. Podziwiamy czasem dach, nie pamiętając, że podtrzymuje go mocna podstawa. Więc teraz jest pora, aby zapisać tę siłę w naszej pamięci. A jeśli pamięci – to świętej:
Przemysław Gintrowski. Mocarz dźwięku.
2016Niezwykły koncert
„Gintrowski - a jednak coś po nas zostanie”
Niezwykły koncert – hołd dla Przemysława Gintrowskiego. Artysty, który mówił, że sztuka powinna poruszać podstawowe wartości moralne, który całym sobą śpiewał: muszę walczyć za ojczyznę i który do końca swoich dni głosem przypominał o tym, co najważniejsze. Koncert odbył się 5 grudnia 2016 roku w cztery lata po śmierci barda, w przededniu jego 65-tych urodzin, a także - w przededniu 35 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, czasu tak mocno obecnego w jego twórczości. Upamiętniając osobę Gintrowskiego, oddajemy jednocześnie cześć ofiarom tamtych czasów i przypominamy o ich tragizmie wprost, unikając wszechobecnej tendencji do relatywizowania wydarzeń z 1981 r. Słowa pieśni z tamtych lat nie oszukują i nie pozostawiają złudzeń. Warto, by je wciąż przypominać kolejnym pokoleniom.
Podczas koncertu „Gintrowski – a jednak coś po nas zostanie” wręczono nagrody laureatom pierwszej edycji Nagrody im. Przemysława Gintrowskiego: aktorce i pieśniarce Stanisławie Celińskiej, poecie Janowi Polkowskiemu oraz piosenkarce Antoninie Krzysztoń.
Wręczenie nagród było częścią koncertu podczas którego wybitni artyści wykonali utwory barda w aranżacji Jana Stokłosy z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej pod batutą Piotra Staniszewskiego.
Zapraszamy do obejrzenia tego niezwykłego wydarzenia
Zobacz film za darmoWystąpili:
- Ewa Błaszczyk - aktorka teatralna i filmowa, piosenkarka i pieśniarka
- Joanna Trzepiecińska - aktorka filmowa, teatralna, wokalistka
- Justyna Steczkowska - piosenkarka, kompozytorka, skrzypaczka
- Aleksandra Gintrowska - wokalistka, aktorka, autorka tekstów
- Kasia Kowalska - piosenkarka, producent, autorka tekstów
- Piotr Cugowski - muzyk, wokalista grupy Bracia
- Wojciech Cugowski - muzyk, wokalista, gitarzysta grupy Bracia
- Maciej Miecznikowski - piosenkarz, muzyk, prezenter telewizyjny
- Krzysztof Napiórkowski - wokalista, kompozytor, autor tekstów, producent
- Julia Gintrowska - córka barda, uczennica szkoły muzycznej
Publiczność usłyszała m.in. wstrząsające „Przesłuchanie anioła” w wykonaniu Macieja Miecznikowskiego i Oli Gintrowskiej, pieśń-metaforę „A my nie chcemy uciekać stąd” zaśpiewaną przez Kasię Kowalską, „Czarne Perfumy” w interpretacji Ewy Błaszczyk, „Na zakręcie” śpiewane przez Justynę Steczkowską czy „Modlitwę o wschodzie słońca” w wykonaniu Joanny Trzepiecińskiej. Szczególnie zabrzmiały w surowej i monumentalnej scenografii Teatru Wielkiego – Opery Narodowej liryczny „Powrót” wyśpiewany przez Olę Gintrowską oraz bardzo osobista „Tylko kołysanka” w wykonaniu córki barda, Julii.
Niezwykłe widowisko wyreżyserowali Jarosław Kilian i Gabriela Gusztyn-Popławska.
Galeria zdjęć
Organizatorzy, patronat
Organizator
Współorganizatorzy
- Teatr Wielki - Opera Narodowa
- Narodowy Instytut Audiowizualny
- Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych
- PMPG Polskie Media
Patronat honorowy
Mecenat koncertu
Patronat medialny
Nagroda im. Przemysława Gintrowskiego
Twórczość Przemysława Gintrowskiego to przede wszystkim muzyka, która nadawała nowe życie, nowy wymiar słowom. Słowom, które mówiły o rzeczach dla Polski najważniejszych, które dotykały wartości najwyższych - prawdy, umiłowania do wolności oraz niezależności.
...przeczytaj więcej o nagrodzie im. Przemysława Gintrowskiego